Rozmowa kwalifikacyjna

Jak cię widzą, tak cię piszą – głosi stare przysłowie i nie ma w tym wielkiej przesady. Choć może się wydawać, że podczas rozmowy kwalifikacyjnej ważniejsze jest to, co kandydat ma w CV i co mówi, jego wygląd ma również ogromne znaczenie.

Schludny i elegancki strój

Rozmowa kwalifikacyjna jest zdecydowanie jedną z najbardziej formalnych okazji, z jakimi można się spotkać. Nawet jeśli aplikuje się na stanowisko kucharki, trzeba na rozmowę ubrać się elegancko, zwłaszcza że prawdopodobnie osoba, która będzie ją przeprowadzała, także będzie tak ubrana. Elegancki ubiór jest wyrazem szacunku dla osoby, z którą ma się umówione spotkanie, kwestia ta nie podlega więc dyskusji. Warto przy tym pamiętać, że „elegancki ubiór” oznacza nie tylko marynarkę, spodnie i dobrane buty. Strój musi też być zadbany – idealnie odprasowany, buty wyczyszczone. Lepiej też zrezygnować z ekstrawaganckich dodatków, jak krzykliwy krawat czy ozdobna torebka, gdyż są one w złym guście.
Jednocześnie warto pamiętać, by strój na rozmowę kwalifikacyjną był wygodny. Jeśli tak nie będzie, przełoży się to na samopoczucie i nerwowe lub skrępowane zachowanie, a to nie pomoże dobrze wypaść. Nawet bezwiedne poprawianie mankietów czy nogawek sprawia też, że osoba, która to robi, zostaje oceniona jako mało skupiona, chaotyczna i nerwowa. Kluczowa jest zaś pewność siebie, trzeba więc wybrać taki strój, który pozwoli zachować odpowiednią dozę swobody i pewność siebie. Lepiej więc nie wkładać szpilek gdy nie potrafi się w nich chodzić.

Ważne wymogi formalne

Zwłaszcza jeśli aplikuje się na eksponowane stanowisko, do prestiżowej firmy, trzeba zadbać o wszelkie detale. Zasady co do tego, jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną, mogą być niestety dość restrykcyjne, ale czasem zastosowanie się do nich bardzo się opłaca. By wydać się osobą profesjonalną, trzeba ubrać się w sposób stonowany i nie krzykliwy, odpadają więc ekstrawaganckie wzory i barwy – chyba że ktoś stara się o posadę wizażysty czy stylisty. Również fryzura czy makijaż, a nawet paznokcie, mają wielkie znaczenie – wszystko ma być stonowane i neutralne, wyróżniać można się na castingu, ale na rozmowie kwalifikacyjnej nie jest to wskazane, przynajmniej nie w tym sensie.
Wymogi formalne mówią też o tym, by na przykład zawsze mieć zakryte ramiona, a najlepiej bluzkę czy koszulę z długim rękawem, nawet w upał – w przypadku mężczyzn długi rękaw koszuli jest nieodzowny. Również buty nie mogą być odkryte, nawet jeśli chodzi o odsłanianie jedynie palców czy pięt.